Historia Biblioteki

Czcionka:

Gminna Biblioteka Publiczna w Łabuniach powstała w 1948 r. na mocy dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z 17 kwietnia 1946 roku.

Od 1955 do 1972 roku funkcjonowała jako Gromadzka Biblioteka Publiczna w Łabuniach, a od 1973 nosi nazwę Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie. Pierwszym jej organizatorem i kierownikiem był miejscowy nauczyciel Józef Czelej, który pracował na tym stanowisku od 1948 do 1955 roku - 7 lat. Następnie od 1955 do 1967 roku pracowała Genowefa Bilska – 11 lat. Kazimiera Zwolak pracowała w bibliotece 24 lata od 1967- do przejścia na emeryturę w 1991 roku. Od 1991 roku kierownikiem biblioteki jest Bogdan Szykuła.

Już w okresie międzywojennym czynna była biblioteka w Łabuniach, a jej pracownikami byli - jak udało się ustalić: Stanisław Adamowicz i Janina Gruszczyńska. Mieszkańcy gminy mogli korzystać z prywatnego księgozbioru ks. Kota. Oba te księgozbiory uległy zniszczeniu w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 roku.
Antoni Palichleb w swojej książce „Wspomnienia czeladnika” Warszawa 1970 r. wspomina swój pobyt w Łabuniach w [1913 red.] roku i na s. 67 pisze: „Wypożyczaliśmy w bibliotece przykościelnej polskie książki...” jest to ślad na istnienie wypożyczalni książek w Łabuniach działającej jeszcze w zaborze rosyjskim.
W XIX wieku właściciel Łabuniek Teodor Kaszowski posiadał księgozbiór liczący ponad 4000 tomów. Jak podaje „Tygodnik Illustrowany” z 1881 roku w łabunieckim pałacu znajdował się m.in. „Statut” Jana Łaskiego z 1506 roku, „Żywot św. Stanisława” wydanego w 1530 roku, egzemplarz „Biblii Lopolity” z 1561 roku. Jak podaje E. Chwalewik, Zbiory polskie. Archiwa biblioteki gabinety galerje muzea i inne zbiory pamiątek przeszłości w ojczyźnie i na obczyźnie, Warszawa-Kraków 1926, T. I, s. 430. „W wyniku wojny zgromadzone w pałacu archiwum rodzinne oraz Biblioteka zostały zrabowane przez wojska austriackie”.
Na przełomie wieków sieć biblioteczna składała się z Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie (24,500 wol.), Filii Ruszów (7,000 wol.) i 3 punktów bibliotecznych na bazie książek biblioteki w Łabuniach: w Bródku, w Łabuńkach Pierwszych i w Majdanie Ruszowskim.

Obecnie poza biblioteką główną funkcjonuje już tylko Filia w Ruszowie.

Biblioteka prowadzi:

• Filię Biblioteczną Ruszów

• Czytelnie Komputerową (4 komputery dla użytkowników biblioteki - bezpłatne korzystanie z Internetu)

• Izbę Muzealną (gromadzi zbiory etnograficzne,  archeologiczne, historyczne)

• Biblioteka  posiada program biblioteczny MAK

• Biblioteka posiada bogaty księgozbiór regionalny

• Biblioteka organizuje spotkania autorskie, z ludźmi nauki, z kombatantami, z ciekawymi ludźmi.

Wydawnictwa powstałe przy udziale Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie.

1.       Buszewiczowie Barbara i Jacek: Łabunie u progu nowego tysiąclecia. – Łabunie: Urząd Gminy Łabunie, Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie: 2003
    2.    Rychel Krzysztof-Antoni: „Konrad i Anioł” (na okł. podtyt.: Z historii działań Oddziałów  Partyzanckich ZWZ-AK Obwodu Zamość, Hrubieszów). – Łabunie: Urząd Gminy Łabunie ; Koło Rejonowe ŚZZAK w Łabuniach ; Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie: 2003
    3.    W klimacie świąt : wiersze uczniów klas IV,V,VI Szkoły Podstawowej w Łabuniach. – Łabunie:  Szkoła Podstawowa w Łabuniach ; Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie: 2004
    4.    Rodzicom : teksty uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łabuniach. – Łabunie: Szkoła  Podstawowa i Gimnazjum w Łabuniach ; Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie: 2005
    5.    Szykuła Agnieszka: Zespół pałacowo-parkowy w Łabuńkach. – Łabunie: Urząd Gminy Łabunie  Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie: 2005
    6.       Tychowska Halina: Barchaczów w pracy i piosence : wspomnienia z lat 1947-1997. – Łabunie: Urząd Gminy Łabunie ; Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie: 2005
    7.     Szeptycki Jan Kazimierz : Łabunie . – Łabunie : Urząd Gminy Łabunie ; Biblioteka Publiczna  Gminy Łabunie : 2006
    8.    Galek Czesław. – Pamięć i krzyże : szkice historyczno-pedagogiczny: Łabunie : Biblioteka Publiczna  Gminy Łabunie: 2007
    9.    Przyczynki do poznania dziejów gminy Łabunie : zeszyt nr 1. – Łabunie: Urząd Gminy Łabunie : Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie: 2007

Biblioteka ma też swój udział w wydaniu Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego 1/2008 poświęconego gminie Łabunie

Dnia 6-tego marca 2007 r. Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie w Finale Wojewódzkiego Konkursu „Pamięć Przeszłości 2006” w kategorii „Biblioteka Gminna" otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową (skaner i drukarka) , a w kategorii „Publikacje Własne” została wyróżniona dyplomem.

Przydatne linki: